Brisaspor Bisiklet Takımı, 1978 yılında Lassaspor olarak kurulmuş ve daha sonra ismi Brisaspor olarak değiştirilmiş, Türkiye ve dünyada faliyet gösteren federe bir kulüptür.

Brisaspor Sabancı Grubu′nun önder şirketlerinden, Türkiye ve Avrupa′nın önde gelen araç lastiği üreticilerinden olan BRİSA Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş′nin bünyesinde faaliyet göstermektedir. Brisa’nın toplam kalite uygulamalarının önemli bir parçası olarak kabul edilen Brisaspor, kurulduğu günden bu yana faaliyet gösterdiği bisiklet branşında birçok başarıya imza attı. Kurulduğu 1978 yıldan itibaren Yıldız, Genç ve Büyük Erkekler kategorilerinde müsabakalara katılan takımımıza 2001 yılında Bayan kategorisi de dahil edilmiş ve 2005 yılından itibaren Dağ Bisiklet (MTB) kategorisinde müsabakalara katılmaya başlamıştır. Yol bisikletinde 1983 yılından itibaren son 26 yılın Türkiye şampiyonları yine Brisaspor′dan çıkmıştır. 1999 Yılında Avrupa′ya açılarak, uluslararası müsabakalara katılan takımımız Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu′nu kazanan ilk Türk takımı ünvanını kazanmış ve bu başarısını tekrarlayarak (2001-2007) üst üste 7 kez Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Turu şampiyonu olmuştur.

Uluslararası birçok müsabakada ülkemizi ve Brisaspor′u başarıyla temsil eden takımımız Japonya, Mısır, Sırbistan, İran, Azerbeycan, Kamerun, Romanya, Makedonya, Bulgaristan gibi ülkelerde yapılan uluslararası müsabakalarda takım ve ferdi olarak şampiyon olmuş, sporcularımız Balkan Şampiyonaları′nda Gençler ve Büyükler kategorilerinde ülkemize Balkan Şampiyonlukları kazandırmıştır.

Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Uluslararası Bisiklet Birliği′nin (UCİ) yıllık faaliyet programında bulunan ulusal ve uluslararası müsabakalara hazırlanan takımımızın hedefleri arasında; dünyaca bilinen Uluslararası Polonya-İtalya-İspanya ve Fransa Turları’nda ülkemizi ve Brisaspor′u temsil etmek, milli takımlar bazında yetiştirdiğimiz Türk sporcularımıza Balkan Şampiyonası, Avrupa Şampiyonası, Dünya Şampiyonası ve olimpiyatlarda madalya kazandırmak yer almaktadır.

Bisiklet branşında 32 yıl aradan sonra 2008 Pekin Olimpiyatları′na katılan ilk ve tek Türk sporcusunun yine Brisaspor Bisiklet Takımı′ndan Bilal AKGÜL ve 36 yıl aradan sonra yol bisikletinde Londra Olimpiyatlarına Katılarak ülkemizi temsil etme başarısı gösteren Kemal KÜÇÜKBAY takımımızın hedefleri doğrultusunda başarılı sonuçlar aldığının göstergesidir.

Takımımız bünyesinde 5 teknik adam, 7 genç erkek, 4 bayan ve 12 büyük erkek sporcumuz olmak üzere 28 kişi görev yapmaktadır.